- label Rady a tipy
- favorite 0 liky
Domácí sítotisk
Sítotisk neboli serigrafie je grafická technika tisku z výšky. Především je využívána při tisku na papír či textil, použít se ale dá na všechny druhy materiálů jako například na tisk na dřevo, keramiku nebo sklo. Její velkou výhodou je vysoká reprodukovatelnost a přesnost. Matrice se dají připravit několika způsoby a pomocí nich je možné dosáhnout velice detailního a barevného tisku. My si ukážeme jak si vyzkoušet techniku sítotisku v domácích podmínkách.
Hlavním pilířem této techniky, jak už název sám napovídá je síto. To si buď můžeme vyrobit ze síťoviny, nebo si koupit již síto napnuté. Síto na sítotisk Vám bude stačit pouze jedno, protože je omyvatelné a můžete ho pak používat pořád dokola pro různé motivy.
Můžeme vybrat z mnoha již předpřipravených šablon a potisknout si své tričko například motivy růží, mandal, pirátské lebky, lišky, sovy, kolibříka či motivem indiánského lapače snů. Druhou možností je si vytvořit úplně vlastní šablonu. Použijeme černou lihovou fixu a zvolený motiv překreslíme na průhlednou fólii. Důležité je aby kresbou neprocházelo žádné světlo a černá byla dostatečně sytá a krycí. Motiv můžeme na fólii také i přímo vytisknout.
Dále bude potřeba přenést motiv z fólie na tiskové síto. Toho docílíme takzvaným OSVITEM. Důležité je celý postup provádět v temné místnosti či nejlépe ve fotokomoře. Nejdříve na síto špachtlí naneseme foto emulzi. Snažíme se, abychom jí nanesli na všechna místa co nej rovnoměrněji a pokryli celou plochu síta tak, aby nikde nebylo prázdné místo. Poté emulzi necháme ve tmě zaschnout.
Běžně jsou síta osvěcovány velkými osvitovými jednotkami ve vakuově uzavřených rámech, my si ale v domácích podmínkách vystačíme s improvizovaným osvitovým stolem. Ten bud můžeme mít položený mezi dvěma židlemi, či na vaně. Vezmeme si čistou skleněnou desku, na ní položíme šablonu, síto, zakryjeme černým papírem či deskou a pořádně zatížíme. Důležité je aby byla šablona a síto co nejtěsněji u sebe. Pro úspěšný osvit je důležité mít dostatečně silný zdroj světla, takže si seženeme halogenovou žárovku o síle 500 či 1000W. Tu potom umístíme pod skleněnou desku. Samotný osvit je rozdílný pro různé typy žárovek, přikládám orientační tabulku s časy.
Po osvitu vymyjeme emulzi z neosvícených míst. Síto sprchujeme nejlépe vlažnou vodou z obou stran, dokud se nám na sítu neobjeví celý osvícený motiv. Poté síto necháme uschnout. Proces si můžeme urychlit vysušením pomocí běžného fénu. A teď už k samotnému tisku.
My pro tisk zvolili papír UNICA 50×70CM 250G který je vhodnou variantou pro všechny grafické techniky. Ten je k dostání v čiré bílé nebo krémové variantě. Tiskneme-li na tričko, vložíme do něj karton, či jinou desku aby se nám motiv neobtiskl i na druhou stranu. Síto položíme na narovnané tričko či papír. Síto bud pevně připevníme ke stolu aby se nehýbalo, nebo poprosíme někoho o pomoc aby nám síto držel. Poté na jednu jeho stranu rovnoměrně nalijeme vrstvu sítotiskové barvy a stěrkou s ním přejedeme po motivu.
Mezi sítotiskovými barvami je velmi oblíbený výrobce JAQUARD, od kterého seženete jak primární, tak i krycí barvy ve vysoké kvalitě. Doporučujeme také barvy SOLARFAST. Poté pouze opatrně sejmeme síto a první tisk je hotov. Pod stejné síto položíme další papír či tričko a hned můžeme opět tisknout a vytvářet další kopie. U textilu motiv zafixujeme zažehlením.
Pokud i chcete ušetřit čas se sháněním jednotlivých komponentů na sítotisk, kupte si také kompletní sítotiskovou sadu SCREENPRINTING KIT od JACQUARD, ve které najdete vše potřebné pro domácí tisk - 1×síto, 1×stěrku, 4×barvy, 3×acetátové folie, 1×fotoemulzi a 1×diazotační směs.
Pokud byste raději video, tak k nakouknutí je tady.