KRESBA  - PRVNÍ NÁKUP

Kresba

Kresba je základní výtvarnou technikou a je potřeba ji znát ať už se chcete věnovat kresbě samotné či jiným výtvarným oborům jako je malba či sochařství. Je důležitá pro vnímání prostoru, perspektivy a stínů .

Na kresbu se dá využít celá řada nástrojů, nejlepší je ale začít tužkou. Nejvhodnější grafitové tužky označené písmenem B a jejich tvrdost je řazena podle čísel. Čím vyšší číslo, tím měkčí tuha. Nejčastěji je najdete ve škále od 1B až po 10B, výrobce FABER CASTELL nabízí i tužky v tvrdosti do 14B. Kdy se jedná o tzv. matné tužky. Často, když děláte velké plochy, klasicky grafit se jakoby leskne, tyto gradace to nemají.

gradace tuhy

Ještě použitelné pro kresbu jsou tužky s označením HB, škála s písmenem F, H je vhodná spíše na rýsování. Ověřenou klasikou je výrobce KOH-I-NOOR. Tady si můžete vybrat zda Vám vyhovují klasické tužky ve dřevě nebo progresa. Kde máte grafitový prášek slisovaný a zalakovaný. Ale počítejte s tím, že za levnou cenu, můžete taky narazit na kamínek v jádru tuhy. Pokud to finance dovolí, vyberte si raději Faber- Castell. 

matt verus grafit

Pokud budete potřebovat mazat nebo částečně mazat, na jakoukoliv kresbu doporučujeme gumu plastickou. Plastická guma kromě tužky skvěle gumuje i uhel či rudku. Na trhu jsou gumy jak od Koh-i-noru tak od Faber Castell. Za mne je opět nejlepší ta od Fabru. Je měkká, nevysychá a je jí hodně.... 
Nechci tu za každou cenu propagovat Faber-castell, ale kvalita je bohužel jinde.. ač bychom rádi viděli, že český Koh-i-noor je lepší...

plasticka guma

Dalším skvělým nástrojem pro kresbu je již zmíněný uhel. Jeho největší výhodou je jeho rozmazávání které je dobré pro stínování a vytváření ploch. Nabízíme jak uhel umělý, tak i přírodní, který je právě vhodnější pro rozmazávání. K rozmazávání použijete prst nebo, kdo to nemá rád, tak existuje papírové roztírátko. Kvalitní přírodní uhly nabízíme  od výrobce COASTES.

Klasická kresba uhlem se často kombinuje s barevnými křídami v barvě rudky, hnědé sepie a bílé křídy. Tyto kombinace naleznete v kresebných setech GIOCONDA či FABER CASTELL PIT MONOCHROME. Kde máte již vše, co je potřeba.

Kresba se dá nejlépe naučit na anatomii lidského těla. Základní pomůcka k anatomii zní, že do těla se standartní výškou vejde 8 hlav. Pokud nemáte zrovna někoho po ruce, kdo by vám stál modelem, skvělou pomůckou je polohovatelný dřevěný manekýn. Toho si můžete nastavit do ideální polohy a učit se proporce těla podle něj. Vybrat si u nás můžete z různých velikostí, v nabídce máme také dřevěný model ruky.

Související produkty